Co to jest Certyfikat SSL i jak go wdrożyć? Agencja InMarketing
Strona główna » Blog » Rafi podpowiada: Co to jest certyfikat SSL i jak go wdrożyć?

Rafi podpowiada: Co to jest certyfikat SSL i jak go wdrożyć?

Co to jest certyfikat SSL?

Jednym z najważniejszych elementów biznesu internetowego jest stworzenie zaufanego i bezpiecznego środowiska dla naszych klientów. Secure Sockets Layer (SSL) to standardowa technologia zabezpieczeń służąca do ustanawiania szyfrowanego połączenia między serwerem a użytkownikiem. Aby zapewnić odwiedzającemu bezpieczne połączenie, wiele przeglądarek dostarcza specjalne wizualne wskazówki, pokazujące status bezpieczeństwa naszej witryny. Jest to między innymi zielona kłódka widoczna na pasku adresu URL przeglądarki, tuż przed nazwą witryny.

Certyfikat SSL (screen)

SSL wykorzystuje tzw. szyfrowanie asymetryczne. Oznacza to, że dwa różne klucze są używane na dwóch końcach połączenia, są to klucz prywatny i klucz publiczny.

Klucz publiczny jest udostępniony przez serwer publicznie, a klucz prywatny jest dostępny tylko po stronie serwera. Podczas wymiany danych między klientem, a serwerem, dane odszyfrowywane są za pomocą odpowiednich kluczy.

Jak wdrożyć certyfikat SSL?

Wchodząc na witrynę internetową przekazujemy informacje, często wrażliwe, takie jak hasła lub numery kart kredytowych. Wdrożenie SSL daje gwarancje, że przekazywane dane nie zostaną przechwycone przez osoby trzecie. Aktualnie certyfikat SSL jest także jednym z czynników rankingowych Google, dlatego tym bardziej warto o niego zadbać na swojej witrynie.

Aby uzyskać certyfikat SSL musimy zgłosić się do urzędu certyfikacji, a następnie zainstalować go na swoim hostingu. Brzmi to dosyć skomplikowanie, ale w przypadku większości firm hostingowych w Polsce, certyfikat SSL jest dostępny w standardzie, a jeśli nie, to mają go w swojej ofercie.

Zainstalowanie certyfikatu SSL na serwerze to jednak nie wszystko. Jeżeli na naszej stronie korzystamy z WordPress’a, to najprawdopodobniej będziemy musieli dostosować go do korzystania z połączenia https. Dla osób, które nie czują się w pełni komfortowo z edycją plików i bazy danych naszej strony, dostępnych jest kilka darmowych wtyczek, które wykonają za nas większą część pracy. Najpopularniejszą wtyczką tego typu jest wtyczka Really Simple SSL.


Przeczytaj także poprzedni artykuł z serii InMarketing podpowiada:

Jak sprawdzić IP komputera? Windows/MacOS

Rafał jest z wykształcenia informatykiem. Absolwent Technologii Komputerowych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W InMarketing zajmuje się tworzeniem, optymalizacją i administracją stron internetowych, wdrażaniem strategii śledzenia na platformie Google Tag Manager oraz codziennym wsparciem informatycznym dla koleżanek i kolegów z pracy. Lubi być na bieżąco z nowinkami technologicznymi czytając blogi i słuchając podcastów, często sprawdza w praktyce nowo poznane narzędzia i stale udoskonala swoje umiejętności. W czasie wolnym lubi surfować po internecie, zrelaksować się słuchając muzyki i obejrzeć dobry film. Gdy pogoda na to pozwala, jeździ do pracy rowerem, a w domu ćwiczy i medytuje.

LEAVE A COMMENT