Ekran wyświetlający osobę z lornetką przy twarzy. Inmarketing
Strona główna » Blog » Piksel Facebooka — co to, do czego służy i jak go zainstalować?

Piksel Facebooka — co to, do czego służy i jak go zainstalować?

Brak Piksela Facebooka to jeden z najczęstszych błędów kampanii reklamowych na Facebooku. Wygląda bardzo niepozornie, choć w rzeczywistości umożliwia dotarcie do osób odwiedzających naszą witrynę i wyemitowanie im reklamy w sieci Facebooka. Sam piksel funkcjonuje na prostych zasadach, każda osoba może go wdrożyć, a jego wykorzystanie jest darmowe. Czym zatem jest piksel Facebooka? Do czego służy? Jak aktywować piksel Facebooka na własnej stronie internetowej? Odpowiedzi na te i inne pytania prezentujemy poniżej.

Czym jest Piksel Facebooka?

Piksel Facebooka to krótki kawałek kodu HTML. Ma on długość kilku linijek tekstu. Sam piksel znajduje się w naszym koncie reklamowym na FB oraz jest indywidualny dla każdego konta. Korzystać z niego możemy za darmo — bez dodatkowych opłat. Jest on przeznaczony do zainstalowania na naszej stronie internetowej i zbierania informacji o osobach ją odwiedzających. Piksel Facebooka jest w rzeczywistości analitycznym narzędziem do zbierania informacji o osobach odwiedzających naszą witrynę oraz sprawdzania, co robią na tej witrynie i tworzenia list odbiorców pod różnymi kątami, które następnie wykorzystamy do emitowania reklamy na FB.

Do czego służy?

Piksel Facebooka służy do pozyskiwania danych o osobach odwiedzających naszą witrynę. Są one zbierane w kilku kategoriach takich jak osoby odwiedzające, wykonywanie konkretnych czynności, przeglądanie konkretnych podstron itp. Od technicznego punktu widzenia Facebook potrzebuje naszej “zgody” i umieszczenia kodu html w konkretnej witrynie, aby mógł legalnie i rzetelnie zbierać informacje o naszych odwiedzających.

Zaimplementowany kawałek kodu html pozwala przekazywać takie informacje na portal, gdzie tworzone są poszczególne listy remarketingowe. Od strony praktycznej, zadaniem pixela jest zapisanie wszystkich osób, które weszły w interakcje z naszą witryną. Gdy będziemy dysponowali już takimi listami, będziemy mogli wyświetlić osobom zainteresowanym naszą witryną reklamy na FB.

Jak aktywować Piksel Facebooka?

Aby aktywować piksel Facebooka, na samym początku z naszego konta na FB należy przejść do menadżera zdarzeń w menedżerze firmy na Facebooku.

Instalacja piksela - manadżer zdarzeń. Inmarketing

Następnie należy wybrać w opcjach kartę piksele oraz wejść w nią. Gdy znajdziemy się w takiej lokalizacji, wystarczy jedynie już kliknąć na przycisk utwórz.

Tworzenie piksela fb. Inmarketing

Instalacja piksela. Inmarketing

W tym miejscu mamy trzy możliwości do wyboru. Pierwszą jest samodzielna implementacja piksela na naszej stronie. W tym celu należy edytować kod html oraz w nagłówku umieścić pobrany kod. Jeśli korzystamy z kreatorów witryn online, powinniśmy skorzystać ze specjalnej opcji dodawania kodu html.

Druga z nich dotyczy integracji z jedną z platform partnerów platformy – na tej liście znajdziemy wiele wtyczek, takich jak np. WooCommerce, powiązanie z WordPressem, ale również Menadżera tagów Google, którego zalecamy użyć do tej konfiguracji – jest to jeden z bardziej przejrzystych systemów. 

Trzecią opcją jest przekazanie kodu agencji marketingowej lub osobie, która zajmuje się prowadzeniem naszej strony www. Osoba taka z pewnością będzie wiedziała, czym jest taki kod oraz w jaki sposób dodać go do naszej witryny. 

3 opcje jak zainstalować piksel. Inmarketing

Niezależnie od wybranej opcji, Facebook niemal krok po kroku przeprowadzi nas przez instrukcję dodawania piksela do witryny. Zachęcamy do spróbowania! A na naszym blogu znajdziesz też inne artykuł poradnikowe z zakresy reklam na Facebooku:

Karol zajmuje się strategiami e-marketingowymi, a także odpowiedzialny jest za tworzenie i optymalizację kampanii reklamowych klientów w Social Media. Z systemem Facebook Ads nie rozstaje się nawet na krok. Absolwent Komunikacji w Biznesie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Najbardziej lubi mierzyć się z trudnymi branżami. Prywatnie Karol to miłośnik koszykówki, zwłaszcza ligi NBA, a po pracy spotkać go można na intensywnym treningu przy stole bilardowym.

LEAVE A COMMENT